elu on pidu ja mulle meeldib elada!

mina ja pulmad

 • Kuidas sattusid pulmade juurde ?

Minul on elus  nii olnud, et kui üks uks sulgub, siis teine õnneks avaneb. Nii ma sattusin ka pulmade juurde. Kutsuti, läksin, tagasiside oli positiivne, mulle meeldis ja siin ma olen.

 • Kas on sul ka keegi eeskuju või kas sa õppisid oma tegevust/teenust seda kellegi käest

Ja ikka. Eeskujuks olid need pulmaisad, kes sel hetkel tuntud tegijad olid. Virgo Jaani, Anti Einpaul, Martin Liivet, Tõnis Milling, Vahur Jüris. Just Martin Liivet oli see mees, kes mind igas küsimuses nõustas. Mul olid küsimused ja temal kogenud pulmaisana vastused. Siinkohal teengi Martinile suure kummarduse. Aitäh kõigile!

 • Miks sa pead pulmateenusteturgu tähtsaks ?

Kuna pulmaturg on meelelahutusvaldkonnas mahult üks suurimaid, siis on selles osalemine minu jaoks loomulikult tähtis. Pulmad on elusündmuste ahelas üks olulisemaid ning on hea, kui selle teenuse pakkumisel osalevad oma ala professionaalid, kes on spetsialiseerunud pulmateenustele. Kliendil jälle on hea ja turvaline valida pulmaturult just neid, kel palju kogemusi ja hea maine.

 • Mis on sinu jaoks piisav honorar (ei, me ei taha teada summat, tahaksime teada arvamust, et mida see honorar peaks katma ja kuidas vaadata kas see on suur või väike) ?

Honorari suurus sõltub sündmuse iseloomust ja tehtava töö mahust.

On sündmusi, kus honorar on väike või olematu ja on sündmusi, kus klient on nõus maksma rohkem kui küsiti. Eks see piisav honorar sõltub otsestest ja kaudsetest kuludest. Minu puhul on mõnikord honorarist isegi täitsa piisanud (muigab).

 • Kuidas võrdlete ennast konkurentidega ?

Kui Vahur Jüris on kõige lühem õhtujuht, siis mina olen vist kõige pikem (võib vaielda). Kuna ma ei ole olnud õhtujuhina väga kaua tegev, siis kindlasti on nii koostööpartneritel kui klientidel avastamisrõõmu. Muidugi ma jälgin oma kaasteeliste tegemisi. Jään küll iseendaks, aga panen sealt saadud head kogemused kõrva taha, et vajadusel olla täna parem kui eile.

 • Miks sa arvad, et sa oled head tegija ?

Selle küsimusega seoses tuleb meelde üks lugu, kus kohtuvad kaks õhtujuhti, vana ja noor.Vana õhtujuht kurdab noorele õhtujuhile, et tead, enam ei tellita, vist ei mäletata. Seepeale ohkab noor ja vastab, et ei tellita jah, vist mäletatakse.

Sellest loost järeldus, et kui tellitakse, siis järelikult oled veel hea.

 • Mida sa tahaksid parandada enda tegevuse juures ?

Iga juhitud sündmus annab juurde uusi mõtteid ja kogemusi, mida järgmistes olukordades saab ära kasutada. Seega, mis täna tundub, et on täitsa tore ja töötab, ei pruugi homme enam sama tunduda. Tuleb olla pidevas arengus ja muutusteks valmis.

 • Mis on sinu jaoks kallis ja mis odav pulmateenuste turul ?

Kallis on see kõik, kus pühendunud inimesed on mängus. Odav on see, kui sa ei suuda oma teenust kvaliteetselt pakkuda ja selle all kannatab kogu pulmatiim ning tellija.

 • Kuidas peaks Eesti pulmaturg arenema, mis on meil kehvem kui mujal maailmas ning mis parem ?

Areneme koos ajaga. Me oleme rahvas, kelle omad vanad pulmatraditsioonid on hääbumas. Jäänud on veel traditsiooniline söök ja jook. Pigem jook. Muud tegevused oleme juba sajandeid kopeerinud naabritelt või siin valitsenud võimudelt. Nagu näiteks kibe hüüdmine, pruudipärja mahamängimine, kimbu viskamine jne. Ühesõnaga meie tänapäeva pulmad ongi läbipõimunud eri rahvuste tavadest ja traditsioonidest. Natukene siit ja natukene sealt.

Näen, et viie-kuue aasta jooksul on Eesti pulmaturg muutunud professionaalsemaks. Haltuurat on vähem. Tegijad tulevad kokku, pingutavad ja teevad head tööd ning pidutsevad ise samal ajal vähem. Usun, et oleme õigel teel ja maailma mõistes tasemel.

 • Sinu kolm kuni viis soovitust noorpaarile ?
 1. Leian, et abielutseremoonia on kõige olulisem sündmus pulmapäeval. Panustage sellesse siis ja nautigem selles olemist. Sel hetkel sünnib Teie jaoks midagi väga olulist. Hilisem ehk sellele järgnevad sündmused nagu pulmapidu, on ennekõike ju eelneva sündmuse ehk abiellumise tähistamine.
 2. Planeerige pulmapäev ikka endale, mitte ärge tehke seda teiste pärast. Kui pulmapidu ei ole Teile oluline, siis ärge plaanige seda. Sõitke selle raha eest hoopis pulmareisile.

Lihtsuses peitub võlu. Jääge iseendaks.

Küsis Virgo Jaani Pulmad.ee

MINA JA PULMAISA

Kuidas pulmaisa valida?

Pulmaisa valik on tänapäeval väga lihtne. Kirjuta mõnda tuntud otsingumootorisse pulmaisa, saada talle e-kiri ja broneeri kuupäev. Ei midagi keerulist. Vaja on ainult internetti (muigab)

Tegelikkuses on valikuprotsess veidi keerulisem. Pulmaisade stiilid ja käekirjad on tihti väga erinevad. Üks on kindel – iga pruutpaari jaoks on olemas oma pulmaisa. Selleks, et leida just enda maitsega sobiv pulmaisa, tuleb teha eeltööd. .

Soovitan kuulata, mida räägivad Teie sõbrad ja küsi arvamusi teistelt tegijatelt (fotograaf, videograaf, ansambel, peokoht) ning loe ja vaata, mida kirjutatakse internetis. Saada oma ootustega päringud pulmaisadele ning saage kokku ja vestelge. Usun, et kohtumise käigus tunnete oma ära.

Millised on pulmaisa ülesanded

Mina jagan pulmaisa töö kahte etappi: ettevalmistus ja teostus.

Ettevalmistus.

Pulmade ettevalmistuse staadiumis on pulmaisa pruutpaarile toeks aja- ja tegevuskava planeerimisel. Pulmaisa on nõuandvas rollis ja jagab oma kogemusi. Koos räägitakse läbi tegevuskava pisidetailideni välja ja pannakse paika täpne ajakava.

Teostus

Pulmapäeva esimeses pooles on pulmaisa peamine ülesanne juhendada külalisi ja jagada neile informatsiooni: kus toimub tseremoonia, millal ja kuidas toimub õnnitlemine, pildistamine jms. Pulmaisa hoolitseb selle eest, et kõik laabuks vastavalt pruutpaariga kokkulepitud stsenaariumile.

Pulmapäeva teises pooles, kui algab pidu, on pulmaisa rohkem meelelahutaja rollis. Korraldab lõbusaid seltskondlikke tegevusi ning hoolitseb selle eest, et kõik kokkulepitud sujuks õigeaegselt ja mõnusas meeleolus.

Kas on pulmi, kuhu pulmaisa ei ole vaja

Kindlasti saab pulmi läbi viia ka ilma professionaalse pulmaisata. Näiteks keegi külalistest võtab selle rolli enda kanda või jagatakse pulmaisa ülesanded mitmete külaliste vahel ära.

Kuidas suhtuda pulmaisa 7 ametisse, näiteks pulmaisa-diskor, pulmaisa-bändimees, pulmaisa-fotograaf

Nii nagu alguses juba kirjutasin, on iga pruutpaari jaoks olemas oma pulmaisa. Kui pruutpaarile sobib, et nende pulmaisa on lisaks veel lilleseadja ja kokk, siis selles ei ole midagi halba. Samas tuleb tõdeda, et mitut rolli nii tiheda ajakavaga sündmusel on väga keeruline täita. Võib juhtuda, et kuskilt veidi antakse järgi. Aga kindlasti on inimesi, kes seda hästi suudavad.

Mil moel on aastatega pulmaisa ametikohustused pulmas muutunud?

Suures pildis ma seda ei tunneta, et midagi on muutunud. Eesmärgid on samaks jäänud.

Lisaks palun räägi mõni negatiivne ja mõni positiivne juhtum näitamaks, kuidas pulmaisa valik mõjutab pulma (ei pea olema omast kogemusest, vaid täiesti vabalt võib olla midagi, mida kuulnud oled. Loomulikult umbisikuliselt)

Siinkohal meenub üks küünipulm, kus kohe peo alguses kärgatas äike ja viis endaga kaasa elektri. Pimedus ja vaikus kutsusid esile paanika. Mis saab edasi? Õnneks oli selles pulmas olemas pulmaisa, kes suutis paanikas pruutpaari maha rahustada, mängida 100 külalisega küünlavalguses rohkelt pulmamänge ning laulda ansambliga ilma pille kasutamata pulmalaule, seniks kuni sõbrad paari tunniga generaatorid kohel organiseerisid, et taas valguses ning muusika saatel peoga jätkata. Tagantjärgi meenutades oli üliäge pulm.

Mida oled oma tegevusaastatega õppinud ning mis on Sinu eesmärgid edaspidiseks

Iga juhitud sündmus annab juurde uusi mõtteid ja kogemusi, mida järgmistes olukordades saab ära kasutada. Seega, mis täna tundub, et on täitsa tore ja töötab, ei pruugi homme enam sama tunduda. Tuleb olla pidevas arengus ja muutusteks valmis

Soovin, et kui külalised minu poolt juhitud pulmapeolt lahkuvad, saavad nad tõdeda, et nii heas pulmas pole nad kunagi varem käinud. See ongi minu peamine eesmärk nii täna kui ka tulevikus.

Küsis Maaris Puust

MINA JA AJALEHT

Haljalas elav Veiko Veiert ei ole ainult üks Eesti parimaid pulmaisasid, vaid on ka näiteks presidendile jõuluvana mänginud.

Teid hääletati portaalis pulmad.ee aasta parimaks pulmaisaks.

Jah, sel aastal oli finaalis kolm väga tugevat meest. Eks siis noorpaarid hääletasid nii, nagu nad hääletasid – tulemus oli ju tasavägine. Tegelikult olin natuke üllatunud, et mina võitsin. Aga muidugi oli see meeldiv – igasugune tunnustus on hea.

Peale pulmade korraldate ilmselt ka muid üritusi.

Jah, ikka – juubelid, firma-, avamis-, jõulupeod. Eksklusiivselt teen jõuluvana ka. (Muheleb.) Mu senine tähthetk jõuluvanana oli siis, kui president Toomas Hendrik Ilvesele jõulutaati tegin, see oli presidendi kantselei jõulupeol.

Päevatöö jaoks vist aega ei jätku.

Mul ei ole päevatöö kohustust. Olen Haljala valla volikogu liige ja löön kaasa kohaliku elu edendamisel. Elan täitsa normaalset elu, käin kinos ja teatris, teen veidi sporti. Kuigi jah, minu tööpäevad on tihtipeale reede ja laupäev, aga ülejäänud päevad on ju vabad. Eks nendel nö. vabadel päevadel valmistan ette eesseisvaid sündmusi ja nii see vaba aeg läheb.

Kas selline elurütm sobib teile?

Mulle jah. Aga küsimus on selles, kas mu perele sobib. Täna veel õnneks sobib. Ma loodan. (Naerab.) Tegelikult arvan, et olen isegi rohkem oma perega koos kui üheksast viieni tööl käija, sest ma ju saan esmaspäevast neljapäevani nendega koos aega veeta.

Me peame oma plaanid varakult tegema. Näiteks reisi planeerime aasta aega varem, niimoodi saab käia igal pool. Minu elu on üldse aastaks ajaks ette planeeritud.

Ütlesite, et teid tellitakse aasta aega ette. Olete vist nõutud mees.

Turul ei ole ilmselt väga palju häid tegijaid – meid ongi umbes 30. Aga aastas registreeritakse vähemalt 5000 paari, pulmapeo korraldab neist umbes 1000. Kõigile jätkub tööd.

Kas mäletate esimest pulma?

Ma isegi ei tea, mis aastal see oli, aga tegime sõbraga tuttava palvel ühe pulma. Vaatasime vanu pulmavideosid ja kirjutasime sõnu maha, et mida pulmaisad seal rääkisid. (Naerab.) Aga tegelikult läks hästi, ma arvan.

Kui pulmade tegemist kokku võtta, on olnud võibolla paar korda, kui olen mõelnud, et oleks tahtnud midagi teisiti teha.

Kas on olnud mõni selline kord, kui kogu pidu on metsa poole läinud?

Üks kord ongi.

Tulime Tallinna perekonnaseisuametist välja ja hakkasime sõitma Tabasalu poole, tahtsime sõita pankrannikule. Hästi palav oli – 35 kraadi –, kõik higistasid ja taevas oli täiesti must.

Tee peal olid plaanitud peatused ja mängud, aga need tuli loomulikult ära jätta, sest vihma sadas nii kõvasti, et tundus, nagu oleks öö.

Autod pidid täistuledega sõitma, ei näinud mitte midagi – no nii pime oli.

Jõudsime peopaika. Selgus, et elekter on ära ja ahjud ei tööta. Väljas pildistada ei saanud, maja, kus me olime, oli väga väike – sees ka olla ei saanud.

Õnneks ei olnud kuigi palju inimesi, umbes 50. Mängisime, kuni vool tagasi tuli. Saime lõpuks söögi ka kätte.

Juba hakkas pidu mõnusalt jooksma, kõik oli hästi. Tulid pillimehed. Ja siis plaks! Jälle vool kadus.

Meestel olid õnneks akustilised kitarrid kaasas. Siis nad mängisid küünlavalgel rahva seas, inimesed laulsid. Ja oligi kogu pidu, midagi teha polnud.

Pruutpaar oli kindlasti väga õnnetu.

Loomulikult. Iga kord, kui elekter ära läheb, siis on veidi jama. Mõtle, sa oled aasta aega plaaninud oma pulma, kõik on viimase peal – ja siis läheb vool ära. Seda on juhtunud ühe korra veel. Bänd mängis siis akustiliselt, solist laulis oma hääle ära, mina tegin vist kõik mängud ära, mida ma üldse teadsin.

Muidugi pruut jälle nuttis, emotsioonid möllasid, aga kokkuvõttes oli see hästi äge, kuidas meeleolu muutus ja pidu lõpuks käima läks ning pruudi taas naerma saime.

Mulle mõnes mõttes natuke meeldib see, kui kõik ei lähe plaanitult. Väike kiiks peab sees olema aga elekter võiks ikka alati olla (Naerab)

Kas on olnud ka mõni selline pidu, kus kõik läks täiuslikult?

Suurem osa pulmi läheb täiuslikult aga meenub jah üks Lääne-Virumaa pulm. Seal oli 200 inimest, mul pole kunagi nii suurt pulma olnud. Inimestele olid kätte antud kavad, mille peigmees oli kella pealt valmis kirjutanud – millal söögid, kuhu sõidame ja nii edasi.

Mina pidin ainult graafikus püsima. Ja me panime kõik absoluutselt täpselt kella pealt. Loomulikult mitte nii, et kellelgi vägisi pokaal käest ära oleks võetud ja öeldud, et no nii, nüüd lähme edasi, vaid kõik lihtsalt sujus.

Pulmad ei ole spordivõistlus, kus kõik aja peale käima peab.

Loomulikult mitte. Pulmad on pulmad, seal peab olema kirge, rõõmu, pisaraid, emotsiooni. Mina olen võtnud oma eesmärgiks selle, et kui inimesed pulmast ära lähevad, siis nad ütlevad: jess, ma pole kunagi nii heas pulmas käinud!

Kui pika aja suudaksite järjest ainult mängudega sisustada?

No eesmärk ei ole ju inimesi ära tappa. (Naerab.) Ma ei olegi nii mõelnud, aga arvan, et kaks-kolm tundi ikka, rahulikult. Aga sellist asja ei tehta kunagi. Ei ole normaalne, et sa tuled peole ja pulmaisa elab sul seljas – heeringat ampsata ei saa, jälle pulmaisa tahab midagi.

Kas see töö teid ei väsita?

Töö iseenesest mitte, aga pikad sõidud, eriti öösel, on küll väsitavad. Tervist tuleb hoida, teha väikest kepikõndi. (Naerab.) Suurt sporti ei saa teha, pärast on jalaluu katki, aga pulma peab ju minema. Ma ei saa endale lubada haige olemist.

Näitlejad räägivad, et laval olles näiteks hambavalu ei tunne. Kas õhtujuhiga on samuti?

Mõnus surin on kogu aeg sees. Nii kui sa külalisi näed, hakkab see mõnus tunne pihta. See on vist mingi sõltuvus, adrenaliinisõltuvus.

Kui pikalt olete pulmaisa tööd teinud?

Üle kümne aastat. Enne seda olen teinud kontoritööd, üritusi korraldanud, reklaamiagentuuris töötanud. Ühel hetkel lihtsalt saatus tahtis nii, et ma ise endale tööd otsima hakkaksin.

Küsis Virumaa Teataja

.